بازدید کننده گرامی، لطفا نوشته های خود را برای انتشار در این تارنما به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  بفرستید

 

جنگی که سایه خود را برسر مردم ایران افکنده است، جنگی که آنرا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، "جنگ اقتصادی" میخواند،، درواقع، جنگ نیست. چون جنگی که تمام تلفات و مرگ و میر و تخریب ویرانی، متوجه فقط یکطرف جنگ است، جنگ نیست بلکه تنبیه و مجازات یکطرف است بوسیله طرف دیگر. جنگ با درگیری دو طرف آغاز میگردد و دریک فرایندی، هریک سعی به نابودی طرف دیگر کند بنوعی که بقصد کشت یکدیکر را میزنند و بر یکدیگر ضربات متقابل وارد میآورند. حال ممکن است یکی بیشتر بزند و دیگری کمتر. حتی طرف ضعیفی که بی جهت وارد درگیری شده است، برغم دریافت ضربات پی در پی، حد اقل ضرباتی یکی اینجا، دوتا انجا بطرف حریف پرتاپ میکند.
حال آنکه از جنگ اقتصادی که ظریف از آن سخن میراند، تنها یکطرف، جمهوری اسلامی ست که ضربات سریع و پی در پی دریافت میکند. هم اکنون چهره جمهوری اسلامی، همچون مشت زنی را ماند که چهرهاش آکنده است از بادمجانهای سیاه و بنفش و تا کنون هم نتوانسته است یک مشت بسوی چهره امریکا پرتاب نماید.

هفته ی پیش «روحا» دختر جوانِ بهایی ایرانی که اکنون شهروند آمریکاست، در مراسم فارغ التحصیلی اش از «خشونت پلیس علیه اقلیت های نژادی در آمریکا سخن گفت و در گفتگوهایی که با رسانه های مختلف فارسی زبان و انگلیسی زبان داشت، ضمن یادآوری رنج هایی که اقلیت های مذهبی در ایران دارند، «تبعیض و خشونت پلیس» در آمریکا را با تبعیض و خشونتی که در ایران نسبت به اقلیت های مذهبی می شود یکی دانسته است.

مقایسه ی غلط «روحا» هم به عنوان یک زن و هم به عنوان یک بهایی مرا یاد سخنان برخی از هموطنان دیگری انداخت که نمی توانند تفاوت های اساسی بین کشورهای مردم سالار را با کشورهای اقتدارگرا درک کنند. یا در واقع نمی توانند تفاوت بین عملکرد دیکتاتوری و دموکراسی را تشخیص دهند.

منظورم برخی از افرادی ست که در مقابل هر ایرادی که به وضعیت ایران گرفته می شود، بلافاصله می گویند: «خب این جا هم همین طور است»: از خشونت علیه زنان در ایران می گویی، می گویند: «مگر این جا مردها زنانشان را نمی زنند؟» از خشونت پاسداران می گویی، «خشونت پلیس در آمریکا» را مطرح می کنند، از فساد سران و سیاستمداران ایران می گویی، پاسخ شان اشاره به فلان وزیر و وکیل فاسد در اروپا یا آمریکاست.

بیانیه اول از سوی ۲۲۵ کنشگر سیاسی بسیار دور از واقعیات سیاسی جهان ما بود و تکیه‌ها و ارجحیت‌های نهفته در این بیانیه در بعدی دور از آنچه که ممکن است به «نجات منافع مردم» ما انجامد سیر می‌کرد. اما بیانیه ۱۴ نفر از جنس دیگری است. واقع‌بینانه است و با نگاهی جسورانه به نهاد اصلی مسئول مشکلات کشور حمله می‌كند – فرازی استوار – اما منتهی به همه‌پرسی و رفراندوم می‌شوند – فرودی سست.

در هفته‌های گذشته با دو بیانیه و موضع گیری از سوی اپوزیسیون جمهوری اسلامی روبرو بودیم که تحلیل‌های زیادی را به همراه داشت. یکی بیانیه ۲۲۵ کنشگر که در مطلبی جداگانه به آن پرداختیم و نقد نقطه بازتاب خوبی نیز داشت. دیگری بیانیه‌ای بود از سوی ۱۴ نفری که برای رهایی کشورمان از این شرایط هولناک پیشنهاد استعفای علی خامنه‌ای را داده‌اند. بیانیه‌ی ۲۲۵ نفر از سوی حتی اصلاح‌طلبان نیز نقد شد و دلیل این هم آوا شدن مخالفان و موافقان مذاکرات ایران و آمریکا این بود که فحوی و حتی چینش واژ‌ه‌ها در این بیانیه بسی با شتابزدگی و نا‌پختگی عجین شده بود و در مجموع از قوام پیام و کلام برخوردار نبود. فراز و فرود‌های سیاسی بیانیه اول از سوی ۲۲۵ کنشگر سیاسی بسیار دور از واقعیات سیاسی جهان ما بود و تکیه‌ها و ارجحیت‌های نهفته در این بیانیه در یک بعدی دور از آنچه که ممکن است به نجات منافع مردم ما انجامد سیر می‌کرد. اما بیانیه ۱۴ نفر از جنس دیگری است. واقع‌بینانه است و با نگاهی جسورانه به نهاد اصلی مشکلات کشور حمله می‌كند – فرازی محکم – اما منتهی به همه‌پرسی و رفراندوم می‌شوند – فرودی سست.

هفته ی پیش مطلبی منتشر شد از نور پهلوی دختر شاهزاده رضا پهلوی.
لقب شاهزاده را در این نوشته عمدا به کار می گیرم تا نشان دهم که با وجود جمهوری خواه بودن ام، هیچ مساله ای با زاده ی شاه بودنِ یک انسان ندارم.
معمولا عکس این موضوع صادق است یعنی بسیاری از لقب شاهزاده استفاده نمی کنند تا امتیاز بیهوده به شخصی که فرزند شاه است ندهند و چنین امتیاز دادنی را بد شمارند ولی فعلا وضع به گونه ای شده که منِ نوعی باید از لقب شاهزاده استفاده کنم تا نشان دهم که خطاب کردن کسی با این عنوان، اگر امتیازی برای او نباید باشد، عامل نفی او به عنوان انسان نیز نباید باشد.

در سایت زیتون، انتخاب سردبیر، بیانیه‌‌ای از سوی ۲۲۵ نفر از فعالین و کنشگران ایرانی به چاپ رسیده است که مذاکرات بین آمریکا و دولت ترامپ را به جمهوری اسلامی تاکید اخص می‌نمایند. حقیقت را بگوییم از دیدن نام بعضی از افراد در این لیست نگاه تعجب بر می‌خیزد. نه از اینکه چرا در کنار بعضی افراد به امضای بیانیه دست برده‌اند، بلکه از اینکه این بیانیه را لازم و خوب دیده‌اند.

مثل همیشه، همیشه که می‌گوییم این کمتر از چهار سال اخیر، بیش از نیمی از مطلب به نقد و محکوم نمودن سیاست‌های دولت دونالد ترامپ صرف گشته است. و سپس به جمهوری اسلامی بی آنکه بدانی به که نوشته‌اند، توصیه شده است که این فرصت سفر و میانجیگری نخست وزیر ژاپن به ایران را از دست ندهید و کشور را از جنگ برهانید!

تمدن و فرهنگ ايرانيان با پيشینه‏ای هفت هزار ساله، یکی از مهمترین تمدن‏های دیرینه و راهنمای پیشرفت تمدن‏های دیگربوده است. از اینرو بنیان بسياری از نخستین دستاوردهای بشر در برخورد با تمدن و فرهنگ ايرانيان آشکار میگردد.
دانش دیرینه شناسی با بررسی یافته‏های فسیلی و کاوش آثاروبقایای بدست آمده ازنقاط مختلف جهان، نتیجه میگیرد که در آفریقا بین هفت الا سه ميليون سال پيش، به احتمال زیاد یک جهش ژنتیکی موجب جدائى بین میمون‏ها به پيدايش آدم نمایان منجرشده است. پس از میلیون ها سال رشد مغزی و هوشمندی انسان اولیه، بتدریج دگرگونی بسوی بشر مدرن سرعت گرفته است. بهینگی ساختار مغز بشر، هنر افروختن آتش، گویش، یکجانشینی، اهلی کردن حیوانات، دامداری و کشاورزی تحولى بنیادی در زندگى اوبوجود آورد. گویش بعنوان ابرازاندیشه ها و تجربه به دیگران بمرورموجب افزایش توانائیهای بشرو شکوفانی تمدن‏هائی نیرومند، خردمند و توانا در سرزمینهای حاصلخیز کناروبین رودخانه‏های سند، دجله و فرات، نیل و شمال خلیج فارس گشت.

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

original_2588.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image22.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید