خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ۱۶ امرداد ٢۵٨۱ برابر با ٧ اوت ٢٠٢٢

 


در محکومیت تخریب منازل بهائیان

از نخستین روزهای پیدایش بهائیت تا امروز، پرچمداران سرکوب بهاییان آخوندها بوده‌اند. با به قدرت رسیدن آخوندها در ایران و در نظام جمهوری اسلامی این سرکوب به شدت جهش یافت و با اعدام گسترده بهائیان و مصادره اموال آنها در دهه ۶۰ و بدنبال آن تا امروز، پیگرد، محاکمه، آزار و اذیت بهائیان همواره در دستور کار دستگاه سرکوب رژیم بوده است. منع از تحصیل در دانشگاه‌‌ها، ممنوعیت کار، توهین و هتاکی سازمان‌یافته حکومتی، بازداشت‌های خودسرانه و احکام سنگین زندان بر پایه اتهامات ساختگی، تخریب خانه و گورستان ها، بخشی از زندگی روزمره جامعه بهاییان ایران است.

جمهوری اشغالگر اسلامی اخیرا دست به یک وحشی گری دیگر در روستای روشنکوه مازندران زد و مزدوران علی خامنه ای دیکتاتور، به سرپناه چندین خانواده بهایی یورش برده و منازل آنها را تخریب کردند.


بیشتر...

 

در پشتیبانی از مبارزات هم میهنان به ویژه زنان ایران علیه جمهوری اسلامی

هم میهنان مبارز!

حکومت ایران از بهمن ۱۳۵۷ به دست کسانی افتاده است که با ایرانیان همچون ملتی مغلوب و با کشور ایران مانند سرزمینی فتح شده برخورد کرده‌‌‌‌اند. از نخستین روزهایی که این افراد قدرت را به دست گرفته و حکمرانی خود را با کشتار شریف‌ترین ایرانیان آغاز کردند، انسان‌های دلیری در برابر آنان ایستاده و مبارزه‌ای را آغاز کردند که امروز در تمام جنبه‌های زندگی ایرانیان مشهود است. از این رو، بیش از چهار دهه است که از سویی شاهد تهاجم و تجاوز روزانه رژیم به حقوق انسان‌ها بوده‌ایم و از سوی دیگر شاهد مقاومت و مبارزه‌ دلیرانه ایرانیان.
جمهوری اسلامی با تکیه بر ایدئولوژی اسلامی و با استفاده از احکام اسلامی، آزادی‌های اجتماعی را از ایرانیان سلب کرده است. از جمله آزادی‌های سلب شده، آزادی در انتخاب پوشش است که جمهوری اسلامی آن را با حجاب اجباری برای زنان جایگزین کرده است. این در حالی است که زنان ایرانی هشتاد و هفت سال پیش توسط رضا شاه پهلوی از این محدودیت رها شده بودند. با توجه به این سابقه، طبیعی است که مبارزه با حجاب اجباری به عنوان یکی از محدودیت‌هایی که روند زندگی را در ایران مختل کرده است، در چهل و سه سال گذشته ادامه داشته است.

بیشتر...

 

No Deals with Iran’s Mullahs

Iman Foroutan
As the Islamic Republic is rapidly becoming a nuclear power, US President Joe Biden arrived in Israel last Wednesday for a three-day visit. The Iran nuclear program was at the top of Israeli officials’ agenda for talks with President Biden. The president made an American return to the failing nuclear deal, the 2015 Joint Comprehensive Plan of Action, from which then-President Donald Trump withdrew in 2018, a main priority as he entered office.

Read more ...


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 266- اراجیف مربوط به زمانهای ورود اسپرم به تخمک

ایران چه خبر 267- بیهوش شدن کارگران پالایشگاه آبادان بر اثر گرمای شدید هوا
 


رادیو دو - قسمت ششم ( سئوال)

 تقدیم به فرشته های به قتل رسیده در گندک دماوند


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران


 سایت جانبی نهاد مردمی
https://www.NahadeMardomi.net

« اندیشه ها »

مرگ آگاهی در ضمیر صادق هدایت
علی‌محمد اسکندری‌جو


این یادداشت به نام و به یاد منتقد برجسته “فرهنگ” ایران نگاشته می شود که در تهران چشم به “ایران” گشود و در پاریس نیز چشم از ایران بست. به راستی ایرانی تر از او کیست؟ هدایت دیر زمانی در “پرلاشز” آرمیده است؛ آرامگاهی که روزی سنگر ستیز جنگاوران اهریمن و اهورای فرانسه بود. پرلاشز که صادق ایران را در سینه دارد، هزاران جان باخته حماسه کمون پاریس در خاکش خفته اند تا همه نسل ها و همه ملت ها به یاد آورند آنچه امروز “دولت رفاه” نامیده می شود در واقع از ذولت آن “هفته خون” است که بیست هزار کمونار در آن جان باختند. دیریست آفریننده “بوف کور” کنار آن حماسه سازان جنبش سکولار سوسیال فرانسه در خاک است.
بیشتر ...
 
کشته راه مبارزه با ارتجاع سیاه در ایران، فریدون فرخزاد
داریوش معمار

عوامل جمهوری اسلامی نیمه‌شب ۱۵ مرداد ۱۳۷۱ در خیابان ریمن در جنوب شرقی شهر بن آلمان، فریدون فرخزاد، یکی از منتقدان صریح حکومت ولایت‌فقیه را به قتل رساندند.
پسر محله امیریه و چهارراه گمرک که به یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین چهره‌های هنری و تلویزیونی ایران و سپس مخالفان جدی ولایت‌فقیه و حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شد. فریدون خواهرانی شاعر داشت؛ فروغ و پوران. فروغ شهرتی فراگیر پیدا کرده بود و رابطه‌اش با فریدون بر اساس‌ نامه‌های به‌جای‌مانده، عمیق و صمیمی بود. فریدون نیز مانند خواهرانش شعر می‌نوشت.
بیشتر ...
 
“تونل زمان " شیر چپق کش ومراسم عاشورا
ابوالفضل محققی


تمام روزهای محرم آخوند ها ونوحه خوان ها در سرتا سر تکیه ها ومساجد شهر زنجان مانند دیگر شهر های کشور می چرخیدند و اوهام خود را انتشار می دادند.هرمسجد پیشنماز ، مکبر ،روضه خوان ، دسته عزادارن و علم های خود را داشت. با علم کش های مخصوص به خود که اکثرا لات ها , دو اسمی های زنجان وآدم های کم بضاعت که هرگز امکان دیده شدن و عرض اندام در جامعه را نداشتند در این علم کشی ها خودی نشان می دادند و زیر بارعلم می رفتند . به ندرت یک نفر از آدم های مطرح صاحب نام وتحصل کرده را زیر این علم ها می شد دید !
معروف ترین علم کش شهر مردی کوتاه قد بنام حافظ بود کارگر اداره برق. کارش بالا رفتن از تیر های چوبی برق ووصل کردن سیم های پاره شده بود.
بیشتر ...
 
آشوب در بغداد، دلشوره در تهران
منصور امان


در "عقبه استراتژیک" شرایط برای پدرخوانده هر چیزی غیر از مطلوب است. "نظام" نه تنها نتوانسته شکست مُزدوران بدنام و پیشانی سفید خود در انتخابات پارلمانی عراق را جُبران یا مُتوازن کند، بلکه همچنین قادر نشده مکانیزمی برای پایش پیامدهای منفی آن بیابد.
درگیری داخلی بین باندهای زیر نُفوذ رژیم ولایت فقیه در عراق به گونه روزافزون در حال تشدید است و هر روزی که از این کشمکش می گذرد، فضای مانُور برای آن تنگ تر و برای رُقبای منطقه ای اش باز تر می شود. برای رژیمی که نُفوذ در عراق را امتداد طبیعی امنیت خود می داند، ناتوانی در شکل دادن به نظم سیاسی که این مُهم را تسهیل کند و آن را در شکل یک فاکتور تعیین کننده در سیاست داخلی و خارجی بغداد نقد کند، یک وضعیت قرمز به حساب می آید.
بیشتر...
 
از «دارالسیاده» عباسیان تا «بیت السادات» ولایت امر
احمد تاج الدینی


با سقوط خلافت عباسیان بوسیله هلاکو خان مغول و تاسیس دولت ایلخانی(1335-1256.م)، دگرگونی بزرگی در عرصه ژئوپولیتیک جهان در دوره پایانی سده های میانه بوجود آمد. آن رخداد بزرگ نظامی و سیاسی زمینه ساز جهانی دورانی در اروپا گردید که به رنسانس شهرت یافته است. بسیار دشوار است اروپایی را در نظر آورد که بدون سقوط خلافت می توانست پای خود را از بندهای کلیسا آزاد سازد. سقوط خلافت عامل مهم بیرونی بود که مستقیما بر تحولات درونی دنیای مسیحی اروپا تاثیر گذاشت.
تاثیر دولت ایلخانان مغول بر ایران زمین بطور ویژه و دنیای اسلامی بطور عام نیز شگرف بود. از زمان سقوط تیسفون تا سقوط بغداد بدست مغولان، ایران زمین یک دوره 600 ساله سیاه سده های میانه ای خود را از سر گذرانده بود.
بیشتر ...
 
“تکوین تاریخی مفهوم حاکمیت ملی” در پویش دموکراتیسم وگلوبالیسم
عباس خرسندی


فکر “اراده عام” و تفاوت آن از “اراده همگان” مغایرت اساسی بینش هگلی از روسو را نشان میدهد. گرچه اینگونه مفاهیم ارائه شده در فلسفه سیاسی بتدریج مورد تردید قرار گرفته و جایگاه خود را به تبیینات جدید در اصول تجریدی در علوم انسانی داده است، اما از نگاه سیاسی آنچه که بر توضیح وقایع مربوط به دیکتاتورها و مستبدان جهان تاثیری عمیق بر جای گذاشته است، نمونه های مستندی است که از فحوای بینش های فلسفه سیاسی استخراج گردیده و در مقام عمل قرار گرفته است. در تمایزات بین دو مقوله، این روسوست که بر تفاوت “اراده عام” و “اراده همگان” تاکید کرده است. اراده عام فقط ناظر بر نفع مشترک است و اراده همگان فقط بر نفع خصوصی که چیزی جز ماحصل اراده های خاص نیست. (مقدمه بر فلسفه تاریخ هگل- هیپولیت- باقر پرهام)
بیشتر ...

« خواندنی ها »

چشم داشت و انتظار
سیامک رفیع زاده


چشم داشت، شاید از آن رفتارهای ناخودآگاهانه ای است که از اعماق دور ذهن جامعه تعزیه برآمده باشد ، مقصودم از آن زمانهای دوری است که مردم در هر غروب آفتاب در آستانه ی ورودی شهر با درفش ها و کتل ها به انتظار می ایستادند تا بلکه منجی از راه برسد و ایشان را از نکبت خود برهاند و شاید هم ، دورتر از این ، از زمانی که این جامعه خود را در زندگی ای بس نکبت بار یافت اما این زمان ، چه زمانی بود ؟
این زمان ، بی تردید ، زمانی بود ، هم بسیار نزدیک و هم بسیار دور ! چنین زمانی ، هر زمانی میتواند باشد ، هر زمانی که جامعه ای نمی تواند خود رهایشگر خویش باشد و هنوز این را کشف نکرده است که همه امکانهای نکبت و نجات ، در نزد خود اوست .
بیشتر...
 
اسکاندیناوی

در شمال اروپا منطقه‌ای وجود دارد به نام اسکاندیناوی. کشورهای این منطقه عبارتند از سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و جزایر فارو. زبان مردم این سرزمین‌ها از ریشه زبان آلمانی است. مردم اسکاندیناوی از نسل جنگجویان وایکینگ‌ هستند که در زمان‌های قدیم، با کشتی به سرزمین‌های مختلف حمله می‌کردند و مایملک آن‌ها را غارت می‌کردند
گنده لات های شمال اروپا بسیار خرافاتی بودند و خدایان وایکینگی نظیر اودین و گرگ غول آسا فنریر را ستایش می‌کردند. وایکینگ‌ها اعتقاد داشتند که اگر در جنگ کشته می‌شدند روح‌شان به والهالا (بهشت وایکینگ‌ها) وارد می‌شد و همراه با سایر جنگجویان افسانه‌ای بر سر یک میز بزرگ چوبی می‌نشستند و شراب ناب والهالایی می‌نوشیدند و می‌خندیدند
بعداز جنگ جهانی دوم که اروپا تقریباً کامل ویران شده بود صندوق جهانی پول اقدام به پرداخت وام به کشور های اروپایی کرد تا کشور های خود را بازسازی کنند
بیشتر...
 
سیاست

برتولت برشت؛ اندیشمند آلمانی می‌گوید:
«کسانی که خودشان را از سیاست به دور نگه‌ می‌دارند، توسط احمق‌ها اداره می‌شوند»
سواد سیاسی بعداز سواد زندگی، از ضروریات زندگی امروزی است و منجربه انتخاب سیاست‌مداران حرفه‌ای برای اداره حکومت توسط شهروندان می‌شود.
در صورت نا آشنایی شهروندان با دانش سیاسی، پوپولیست‌ها بر عرصه قدرت رسوب می‌کنند و فقر و فساد را در جامعه حاکم می‌نمایند.
بدترین بی‌سواد، بی‌سواد سیاسی است: بی‌سواد سیاسی کور و کر است، درک زندگی ندارد و نمی‌داند که هزینه‌های زندگی از قبیل قیمت نان، آزادی، مسکن، دارو و درمان همگی وابسته به تصمیمات سیاسی هستند.
او حتی به جهالت سیاسی خود افتخار کرده، سینه جلو می‌اندازد و می‌گوید: «از سیاست بی‌زارم، من سیاسی نیستم»
بیشتر...
 
جوان ترین دانشمند دانشگاه پزشکی کالیفرنیا

هلیا حسینی، نابغه ایرانی، جوان ترین دانشمند دانشگاه پزشکی کالیفرنیا و جوانترین متقاضی کنکور سراسری ایران، سال ۱۳۸۱ شمسی در تهران به دنیا آمد. هلیا کلاس اول ابتدایی را خواند و در سال بعد یعنی در سن ۸ سالگی، مقطع دبستان را به صورت جهشی تمام کرد و در سن ۹ سالگی وارد مقطع راهنمایی شد.
او موفق شد در سن ۱۵ سالگی دیپلم خود را دریافت کند و در همان سال (۱۳۹۶) در کنکور رشته تجربی شرکت کرد. هلیا رتبه ۳۵ رشته تجربی در کنکور سراسری را کسب کرده و جزو یکی از نوابغ ایرانی محسوب می شود. وی علاوه بر کنکور تجربی در کنکور زبان هم شرکت و رتبه 4 در رشته زبان را کسب کرد.
بیشتر...

« چکامه ها »

در ماتمِ تازی ننشینیم
سروده مهشید رحیمیان


ما که هرگز به تمسخر ننشستیم و نگفتیم
از دشمن تازی که عزایش بنشستیم
لیک با ستم و درد و عذابی، که به این خانه خریدید
در رویِ شما نوحه فروشان، آتش به چنان مذهب و آن دین کشیدیم

از کُهنه و لب تشنه حُسینی، به هر گوش بخواندید
لیک هر چه حسین بود به این خاک، به گور، خانه بکَندید
از اصغرِ ششماهه به قُنداقه و آن نیزه سُرودید
لیک اصغرِ شیرخواره یِ ما را، به آن خاشه فِکَندید
بیشتر...

اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 ایمیل دریافت نوشته ها andisheh@nahademardomi.com 
 همیاری

نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنیدآدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

Copyright © 2022 THE NEW IRAN, All rights reserved