خبرنامه نهاد مردمی

یکشنبه ٢٩ خرداد ٢۵٨۱ برابر با ١٩ ژوئن ٢٠٢٢


پیامی به سرکوبگران

شاهزاده رضا پهلوی - همچنین می‌خواهم با سرکوبگرانِ رژیم اتمامِ حجت کنم:
این رژیم، رفتنی‌ست. اتحاد جماهیر شوروی با هزاران کلاهک هسته‌ای‌اش سقوط کرد. این رژیم درمانده، که از تامینِ نانِ شب شما هم عاجز مانده، سرنوشت بهتری نخواهد داشت. روی اسبِ بازنده شرط نبندید! تصور نکنید کسی شما را نمی‌شناسد و یا بعدا با گفتن «مامور بودم و معذور»، می‌توانید از عدالت فرار کنید. تک‌تکِ جنایات شما ثبت و رسیدگی می‌شود. به شما هشدار می‌دهم که از این آخرین فرصتها استفاده کنید و به ملت بپیوندید.


ایران چه خبر

ایران چه خبر 252 - تداوم اعتراضات بازنشستگان خوزستان علیه فقر و تبعیض

 

ایران چه خبر 250 - اعتصاب کسبه بازار طلافروشان یزد

 

ایران چه خبر 251 - راهپیمایی بازنشستگان
 شوشتر در اعتراض به وعده‌های دروغین رئیسی

 


رادیو نارمک
 با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

دوشنبه ١۳ ژوئن

چهار شنبه ۱۵ ژوئن - برنامه نداشت

آدینه ١٧  ژوئن


اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
گذر از 57 و چرخش گفتمانی در ایران

مزدک بامدادان - «رضا شاه، روحت شاد!» برای بخش بزرگی از بازماندگان گفتمان پنجاه‌وهفت بدل به چیستان بزرگی شده است که آرامش روانی آنان را برهم می‌زند. کسانی که هنوز به خوانش مارکسیستی/اسلامیستی از انقلاب 57 باور دارند، سرداده شدن این شعار را برنمی‌تابند و نمی‌توانند دریابند چرا تنها پس از چهار دهه همه رشته‌های آنان اینچنین پنبه شده است و دستکم بخشی از مردم به خاندان سرنگون شده رویکردی دیگر دارند و آغاز به خوانشی نوین از انقلاب شکوهمند آنان کرده‌اند. در این درماندگی ایدئولوژیک و تاریخی، آن بخش از پیروان گفتمان 57 که بناگزیر در جایگاه اپوزیسیون نشسته است، خود را با بهانه‌هایی چون «این شعار را خود نیروهای امنیتی بر زبانها انداخته‌اند» یا «مردم فریبِ برنامه تونل زمان تلویزیون من‌وتو را خورده‌اند» و بهانه‌هایی از این دست دلداری می‌دهند.
بیشتر ...
 
چه کسی به داد اعدامی های رو به افزون بلوچ می رسد؟

عبدالستار دوشوكی - و جمهوری اسلامی در سکوت رسانه ای برای تغذیه ماشین اعدام و "آدمکشی" دیواری از دیوار بلوچها کوتاهتر گیر نیاورده است. سازمان حقوق بشر ایران ضمن محکوم کردن شروع موج کم سابقه اعدام در ایران از جامعه جهانی درخواست کرده بود که واکنش درخوری به این موضوع نشان دهند. محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: «جامعه جهانی باید به سکوت خود در قبال موج اعدام در ایران، بخصوص اعدام زندانیان بلوچ پایان دهد. ما از نهادهای حقوق بشری، و فعالان مدنی داخل و خارج کشور می خواهیم که با تلاش و کارزار خود از این اعدام‌ها جلوگیری کنند".
بیشتر ...
 
ملت درمانده و اپوزیسیون وامانده

جمشید عنبرستانی – مردم ایران بیش از چهل و سه سال است زیر ضرب حکومتی قرار دارند که فقط با حمایت اربابان قبلی (آمریکا و غرب) و اربابان فعلی (چین و روسیه) و جنایت و خیانت و چپاول و دروغ و ریاکاری توانسته به بقا و موجودیت خود ادامه دهد.
از ابتدای پیدایش جمهوری اسلامی مردم ایران در مقابل رفتارهای وحشیانه رژیم حالت انفعالی گرفتند و برای محافظت از خود راه مماشات و بی‌عملی (تسلیم) را برگزیدند که هنوز هم ادامه دارد.
در هفته‌ها و ماه‌های ابتدایی به قدرت رسیدن آخوندها و آرسن لوپن‌های سیاسی از طیف‌های مختلف چپ و راست، لومپ‌ها و مارکسیست‌های اسلامی و ملی مذهبی‌ها و کمونیست‌های حاضر در دایره قدرت، با هماهنگی و وحدت کامل با آخوند عقب افتاده و عقده‌ای و مالیخولیایی که بیگانگان به عنوان رهبر کبیر انقلاب به مردم فریب‌خورده ایران زورچپان کردند، جملگی آنان برای کشتار فرماندهان ارتش که به اسارت اوباشان حکومت درآمده بودند و ناجوانمردانه در بام مدرسه‌ای در تهران تیرباران شدند یکصدا و خواستار اجرای این جنایات هولناک در مورد نظامیان عالی‌رتبه بودند.
بیشتر ...
 
در جست‌وجوی گفتمان فرهنگی امروز

اسماعیل نوری‌علا - از نظر من تفاوت «انقلاب» با روند «تغییرات دموکراتیک» (=رفرماسیون یا دگرگون سازی، که ربطی به کوشش برای «اصلاح» خانهء از پای بست ویران ندارد) در آن است که با انقلاب شعله‌ای سوزاننده از درون فرهنگ و باورها و ارزش‌های جامعه‌ای که حاکمان‌اش در جهت عکس آن فرهنگ عمل می‌کنند می‌جوشد و، بدون وجود فرصت دادن به تفکراتی بطئی و بلند مدت، همچون مرکبی می‌شود که هر کس بتواند به مدد آن فرهنگ بر آن سوار شود برنده نهائی خواهد بود.
حکومتی هم که از دل این تاخت و تاز بر می‌آید حداکثر نیم قرنی (یا سه چهار نسلی) لازم دارد تا یا نظامی را پایه ریزی کند که، با کوشش برای فراهم ساختن آزادی و آبادی جامعه، هر دم رشد کننده تر و زوال نایذتر می‌شود و یا - اگر از انجام وظایف برخاسته از ضرورت‌ها تن بزند - ناچار است همهء ناهنجاری‌های درونی خود را رو کند و سپس ناتوان و درمانده از میدان به در شود.
بیشتر...
 
ما را چه می شود؟

ابوالفضل محققی - درد می کشم واز خود می پرسم ما را چه می شود؟لاغر اندام است با سیمائی تکیده وسیاه شده در آفتاب جنوب .با بیلی در دست که سال هاست زمین می کاوود ،پستی بلندی خاک هموار می کند.عصرهنگام خسته از کار سخت روزانه قناعت کرده به لقمه ای نان توان بازگشت به چهار دیواری محقیری که خانواده ای گرسنه با سفرهای خالی در انتظار اوست ندارد .
نامش را نمی دانم . ما نام هیچکدام از زحمتکشان را نمی دانیم! سایه های کم رنگی که زیر چادر فقر کشیده شده بر سر آن ها مانع از دیدنمان می گردد.
به فیلم تلخ روز گذشته منتشر شده در دنیای مجازی نگاه می کنم! به سیمای دردمند کارگر پاکبان شهرداری اجیر شده توسط شرکت پیمان کاری بندر گز که خواهروبرادر امام جمعه بندر گز صاحب آن هستند .
بیشتر...
 
بوریس جانسون و «انتخاب هابسون»

امیر طاهری - «انتخاب هابسون»* یک ضرب‌المثل انگلیسی است برای زمانی که خود را با دو گزینه روبه‌رو می‌بینید. هابسون یک فروشنده اسب است که در اولین برخورد با مشتریان خود، یک اسب زیبا، جوان و قبراق عرضه می‌کند اما هنگام تکمیل معامله، مشتری را با انتخاب میان دو اسب نیمه‌مرده و بدترکیب روبه‌رو می‌سازد.
«انتخاب هابسون» احتمالا الهام‌بخش دولت آقای بوریس جانسون در تنظیم سیاست جدیدش در مورد پناهجویان بوده است. در چارچوب این سیاست جدید، پناهجویانی که با هزار مشقت خود را به جزیره آرامش می‌رسانند در برابر دو گزینه قرار می‌گیرند: بازگشت به کشور اصلی‌شان یا اعزام اجباری به رواندا در آفریقای مرکزی. بر اساس اطلاعات ناکاملی که اکنون در دست داریم، در حال حاضر، نزدیک به ۸۰۰ پناهجو، از جمله بیش از ۱۰۰ هم‌میهن ایرانی ما، با خطر افتادن به تله «انتخاب هابسون» مواجه‌اند.
بیشتر ...
 
چرا اعتراضات صنفی مهم و زمینه‌ساز اعتراضات و اعتصابات سراسری است؟

جمشید برزگر - اعتراض‌های صنفی‌ـ‌‌معیشتی مهم‌ترین ویژگی منازعه پردامنه شهروندان ایرانی و جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر و اصلی‌ترین عامل حفظ و برجسته کردن «خیابان» در عرصه سیاست در سایه حکومتی بوده که خود را در عین ناکارآمدی، بی‌لیاقتی و غارتگری، صرفا به مدد سرکوب، سانسور و توزیع نابرابر و هدفمند ثروت و قدرت حفظ کرده است.
در فقدان احزاب سیاسی مستقل و بیرون از قدرت، که نتیجه مستقیم قلع‌و‌قمع و سرکوب مستمر نیروهای سیاسی در بیش از چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی است، تشکل‌های صنفی در سال‌های اخیر، عملا نه تنها با بیان مطالبات گروهی و معیشتی خود، بلکه با تشخیص درست از صف‌بندی و آرایش سیاسی و شناخت عمیق از ریشه‌ها و دلایل وضعیت موجود کشور، در شعارهای سیاسی و فراگیر خود، کلیت جمهوری اسلامی و رهبران آن را نشانه می‌گیرند.
بیشتر ...
 
سخنرانی رضا پهلوی و واکنش جنجالی جمهوری‌خواهان

م. روغنی - در شرایط بحرانی ایران و بن‌بست خامنه‌ایست‌ها در حل مشکلات مردم، سخنرانی تازه آقای رضا پهلوی و واکنش‌ها به آن جنجال‌آفرین شد. در حالی که هواداران مشروطه و سلطنت‌خواه تمام قد از مواضع‌اش پشتیبانی کرده‌اند اما این سخنرانی گونه‌ای از جنگ قدرت میان مشروطه‌خواهان و جمهوری‌خواهان را برانگیخته است.
- رضا پهلوی در حالی که بارها تاکید کرده است مایل به رهبری و اداره کشور پس از فروپاشی نیست در این سخنرانی در جایگاه “رهبر” اعتراضات مردمی ظاهر می‌شود. از جمله از نیروهای ارتشی می‌خواهد به مردم به پیوندند. نیروهای سرکوب‌گر را تهدید به مجازات می‌کند اما از پذیرفتن مسئولیت شانه خالی کرده توپ را در زمین گروه‌های اپوزیسیون خارج کشور می‌اندازد و از آنها می‌خواهد که سازوکاری برای تصمیم‌گیری و ایجاد هماهنگی میان اعتراضات، اعتصابات و فراخواهان‌ها تشکیل دهند.
بیشتر...
 
گسترش اعتراضات مردم ایران سیاست‌های غرب را تغییر می‌دهد

احمد رأفت - در هفته‌های اخیر بسیاری از کشورهای اروپائی و آمریکا انتقادهای خود به جمهوری اسلامی را افزایش داده‌اند و نگرانی آنها تنها محدود به توقف مذاکرات برای «احیای برجام» نیست. اگرچه هنوز رسما دولت‌های اروپایی و آمریکا حاضر نیستند مرگ توافق هسته‌ای را بپذیرند و امید کمرنگی به از سر گرفتن این مذاکرات دارند، ولی به خوبی می‌دانند که امکان دمیدن روح تازه‌ به این توافق بسیار اندک است زیرا جمهوری اسلامی نشان داده است که قصد ندارد فعالیت هسته‌ای خود را پایان دهد و هدف آن دست یافتن به سلاح اتمی است. بسیاری در اتاق‌های فکر جمهوری اسلامی داشتن یک بمب اتمی را تضمینی برای عدم تلاش کشورهای خارجی جهت تغییر نظام می‌دانند و معتقدند باید راهی را رفت که در این سال‌ها کره شمالی رفته است.
بیشتر...
 
اتحاد امروز ما ضامن آزادی فردای ماست! پس دلسرد نکنید و دلسرد نشوید!

الاهه بقراط - درست است که انسان، به تعریف و تعبیر و تفسیر خود و جوامع خویش به دلیل برخورداری از امتیاز اندیشه و زبان و خرد می‌پردازد، اما انسان و جوامع نیز جزئی از طبیعت هستند و با وجود تأثیرات ناشی از باخردی و بی‌خردی، هیچکس را از این حقیقت که هرپدیده‌ای به دلیل تأثیرگذاری عوامل مختلف بر یکدیگر، زمان خود را دارد، گریزی نیست! حقیقتی که همانطور که انسان را پدید آورد، ممکن است روزی با دست به دست دادن عوامل مختلف،‌ آن را ناپدید نیز کند!
اینهمه اما تأملاتی ناشی از اندیشه و زبان و خرد است و به دور از زندگی و مشکلات روزانه‌.
جامعه ایران ۴۳ است با یک بیماری فرساینده و مرگبار، یک نکبت ویرانگر روبروست. هر اندازه هم کسانی پیش از وقوع این فاجعه و نیز پس از آن درباره ضرورت نجات کشور گفته باشند، اما، تا زمانی که تأثیرگذاری متقابل مجموعه‌ای از علل بر هم تکمیل نشده باشد، زمانش نمی‌رسد.
بیشتر ...
 
رفت و آمد به جام جهانی قطر با کشتی های سپاه پاسداران و نفت کش های شرکت نفت و زیر نظر گردشگری ورشکسته حکومت اسلامی

شکوه میرزادگی - روز گذشته عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، در حاشیه ی جلسه ای که با هتلداران داشت، ضمن پاسخ به پرسش های مختلف خبرنگاران، به موضوع جام جهانی قطر و مساله ی خرید کشتی های مسافربری و تفریحی، برای بهره برداری در دوره ی جام جهانی، پرداخت. و زنگ های خطری را به صدا در آورد که خیلی ها ممکن است هنوز متوجه آن نباشند! از نوع همان خطرات فرو ریختن متروپل، تصادف قطار، فرو افتادن هواپیما، و غرق شدن کشتی. چرا که تجربه های چهل و سه ساله حکومت اسلامی نشان داده که این حکومت به تنها چیزی که فکر نمی کند آرامش و سلامت و جان انسان است.
بیشتر ...
 « چکامه های هفته »
نمی نالم
سروده مهشید رحیمیان

من از بربادرفتنِ مالی
فروشِ تنْ به یک نانی
فروشِ کلْیه و چَشمی
حتّی، از فروشِ قلبِ نالانی

از آن رویا و حسرتهایِ یک کودک
که شد پرپر به زیر بارِ جانکاهی
از آن جانسوز دردِ کولبرِ کُردم
به زیر چکمه هایِ بی سراپایی
بیشتر...
 
مهربانی
سروده شکوه میرزادگی

همه ی زخم ها در زمان گم می شوند
همه ی تلخی ها فراموش می شوند
جز نا مهربانی
آواری که بر سر همه چیز فرود می آید
زیبایی ها را ویران می کند
شادمانی ها را می سوزاند
و یادها را می بلعد
بیشتر...

اندیشه های هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و نویسندگان شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین نوشته ها، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.

 لطفا نوشته های خود را برای انتشار در تارنمای نهاد مردمی  به ایمیل andisheh@nahademardomi.com  بفرستیدهمیاری

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
پرداخت بطور مکرر را انتخاب کنید


نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این تشکل غیر انتفاعی زحمت میکشند
هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.  


آدرس پی پال نهاد مردمی:
PayPal.me/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 (657) 213-1344

در بخش پائین برگ نخست سایت نهاد مردمی با تکمیل فرم زیر، مشترک خبرنامه رایگان ما شوید

https://nahademardomi.com


 

 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved