خبرنامه نهاد مردمی

شنبه ٦ آذر ١۴٠٠ برابر با ٢٧ نوامبر ٢٠٢١ 

 

ایران فریدام آیدل به دنبال کشف هنرمندان میهن دوست
 و پیشاهنگان آزادی ا‌ستاز نکیسا و باربد، تا برخی از نوازندگان و آوازخوانان عصر حاضر، همواره یک رسالت تاریخی داشته اند و آن، تجلیِ عصیانِ خشمِ ملت‌های دربند، از گلوی هنرمندان عرصه‌ی موسیقی بوده، و هرگاه ظلم حاکم از حد میگذشت و خفقان و ترس دلها را از هم دور میکرد، این صدای آزادی بود که ابتدا در قامت شعر تجلی می یافت و سپس نوازندگان و خوانندگان مبارز آنرا در آهنگی پر آوازه و شکوهمند در گوش مردم طنین انداز میکردند. همسویی موزیک و مردم به راستی، به ظالم این پیام را منتقل میکرد که در عصر ظلم و ترس و زندان، صدای مردم صدای خداست.
ایران فریدام آیدل به دنبال کشف هنرمندان میهن دوست و پیشاهنگان آزادی‌ست که صدایشان توان آن را دارد تا از گلوی میلیونها آزادی خواه فریاد شود و دیوارهای استبداد را فرو ریزد.

www.iranfreedomidol.com


ایران چه خبر
 

ایران چه خبر 206 - وحوش انتظامی و یورش
 به چادرهای متحصنین در زاینده رود

ایران چه خبر 205 - مسدود کردن محور شبستر
 به شرفخانه توسط اهالی روستاهای اطراف

ایران چه خبر 204 - ننگ با
 رنگ پاک نمی شود

ایران چه خبر 203 - خروش مردم
 دلاور شهرکرد در اعتراض به کم آبی


دانستنیها

Sponsored by Art Fund

دگمه های روانی

تمامیت خواهی

ترس ها


رادیو نارمک با منوچهر مهرپویان و سیروس عصری
برنامه شمارش معکوس با موضوعات مهم اجتماعی، سیاسی و حوادث ایران

اندیشه ها
 سایت جانبی نهاد مردمی

https://www.NahadeMardomi.net
فروغی در ظلمات

علی میرفطروس - سالگردِ خاموشیِ محمدعلی فروغی - -بازخوانی یک مقاله - به یادِ منوچهر فرهنگی که شیفتۀ فروغی بود
* فروغی برجسته ترین شخصیّت فرهنگی – سیاسیِ ایران بعد از جنبش مشروطیّت و نمایندۀ ممتازِ معماری فرهنگی و مهندسی اجتماعی درتاریخ اندیشه و سیاستِ ایرانِ معاصر بود.
* فروغی با دو بالِ عقلانیّت و اعتدال( واقع گرائی) کوشید تا جامعۀ پُر آشوب ایران را به سامان وُ ثبات برساند.آن عقلانیّت و اعتدال سیاسی وجه دیگری نیز داشت و آن، پرهیز فروغی از«عوام گرائی» (پوپولیسم) بود.
* به جرأت می توان گفت که هیچ دولتمردی درتاریخ معاصرایران آنهمه به شاهنامۀ فردوسی عنایت نکرده مگر محمدعلی فروغی.
ادامه مطلب ...
 
به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

شکوه میرزادگی - این مطلبی ست که من سال گذشته در ارتباط با روز خشونت علیه زنان نوشته و منتشر کرده ام. دوست دارم آن را امسال نیز دوباره منتشر کنم؛ برای آن هایی که آن را نخوانده اند. زیرا هر چه فکر می کنم خشونتی افسارگسیخته تر و بدتر از آن چه در این مطلب آمده نسبت به زنان نمی شناسم. آن چه اخیرا بر سر زنان افغانستان آمده و زندگی شان را ظرف چند ماه زیر و رو کرده نشان روشنی بر این مدعاست.
دلیل اصلی همه ی خشونت هایی که زنان ایران گرفتارش هستند
پس از سال ها پژوهش و کار در ارتباط با مسایل زنان، و گفتن و نوشتن چند صد موضوع و مطلب و یادداشت در ارتباط با وضعیت زنانِ حقوق از دست داده ی سرزمین مان (چه از نظر فرهنگی و چه از نظر حقوق بشری) مدتهاست به این نتیجه رسیده ام که ما، یعنی بخشی از زنان که در درون و یا در کنار جنبش آزادی خواهانه ی زنان ایران ایستاده ایم، محتاطانه، یا بی خیالانه و غیر مسئولانه هنوز از آن چه که بزرگترین لطمه را به حقوق و سلامت زنان زده، سخن نگفته ایم.
ادامه مطلب ...
 
شریعت اسلامی خصم آشتی ناپذیر تحول و دگر گونی!

فیروز نجومی - چه جای حیرت و تعجب است اگر امروز جامعه خود را سراسر غرق در مصیبت و نکبت، روی بافول و تاریکی می بینیم. نزدیک به نیم قرن حکومت آخوندی، قشر مفتخوار جامعه، قشری که بخرج ملت، در حوزه های علمیه میاموزند هر آنچه را که در گذر تاریخ کهنه و پوسیده، مرده و بیجان گردیده است زنده نگاهدارند و با هر تعییر و تحولی در روابط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی به مخالفت برخیزند، از این قشر واپسگرا چه انتظاری میتوان داشت؟ آیا از حکومت آخوندی، حکومتی که خود را از تبار امامان مقدس و معصوم و مظلوم میداند، میتوان انتظار داشت بجای بکارگیری علم فقه و اجتهاد، علمی ریشه برگرفته از خرافات، امداد از عقل و خرد انسانی بطلبد؟
آخوند خامنه ای پس از بیش از چهار دهه حکمرانی در خطبه خوانی اخیرش، بار دیگر در بکار گیری علم در حل مسائل اجتماعی توصیه های بسیار مینماید و علم را تنها راه حلال همه مشکلات و مسائل جامعه میخواند. البته که از ویژگیهای گفتمان آخوندی ست که از آنچه در ضمیر دارند سخن نمیگویند بلکه از آن چیزی سخن میرانند که بپوشانند و پنهان نگاهدارند آنچه را که در ضمیر دارند.
ادامه مطلب ...
 
روز جهانی منع خشونت علیه زنان (25 نوامبر)؛قانون افزایش جمعیت یا بارداری اجباری!

نیره انصاری - بارداری اجباری بطور تاکیدی از مصادیق خشونت علیه زنان در حقوق بین الملل وارد شد. همچنین در قسمت «د» اعلامیه 1995 پکن ذیل عنوان خشونت علیه زنان در بند 113 تعریف دقیقی از خشونت علیه زنان آورده شده است:« خشونت علیه زنان به هر فعل خشونت بار مبتنی بر جنسیت اطلاق می گردد که به آسیب دیدگی یا رنج جسمانی، روانی یا جنسی زنان منتهی می شود و یا ممکن است منتهی شود، از جمله تهدید به ارتکاب این گونه افعال، اجبار و سلب خودسرانه آزادی، خواه در زندگی خصوصی یا عمومی».
قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده (!) از خانواده حمایت نمی‌کند
اگرچه عنوان مصوبه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است،
این مصوبه تنها از زمان انعقاد نطفه تا زایمان را مدنظر قرار داده و پس از آن مورد غفلت واقع‌ شده، حال آن که اصل خانواده پس از تولد فرزند است.
ادامه مطلب ...
 
تفرقه بینداز و حکومت کن

مرتضی مرادی - بسیاری از کشورهای در حال توسعه تحت حکومت دزدسالاران و حکومت شخصی آنها رنج‌های فراوانی را متحمل شده‌اند. دزدسالاران یا به انگلیسی، کلپتوکرات‌هایی (Kleptocrat) که خط‌مشی‌های به شدت ناکارآمد اقتصادی را در پیش گرفته‌اند و ثروت شهروندانشان را به غارت برده‌اند. دزدسالارانی که به خاطر مصرف شخصی و افتخارآفرینی‌هایشان، در بهره‌کشی از شهروندانشان هیچ‌گونه قصوری نکرده‌اند! دارون عجم اوغلو، جیمز رابینسون و تیری وردیر در مقاله‌ای که با عنوان «دزدسالاری و قاعده تفرقه‌ بینداز و حکومت‌کن» در سال 2004 به چاپ رسید توضیح می‌دهند که موفقیت کلپتوکرات‌ها یا همان دزدسالاران در بهره‌کشی از شهروندان و به غارت بردن همه چیز یک ملت، تا بخشی، به توانایی آنها در استفاده از استراتژی «تفرقه ‌بینداز و حکومت‌کن» یا Divide-and-Rule بستگی دارد؛ استراتژی‌ای که هرچه نهادها در جوامع ضعیف‌تر باشند، استفاده از آن راحت‌تر خواهد بود.
ادامه مطلب ...
 
ورشکستگی توهمات ایدئولوژیک خامنه‌ای

م. روغنی - واژه ایدئولوژی برای بیان مجموعه باورها و ایده‌های رسمی نظام‌های سیاسی (معمولا سرکوب‌گر و نظام‌های اقتدارگرای دارای ایدئولوژی یکتا) و یا جهان‌بینی‌های (world-view) مذهبی بهره‌گیری شده است.[۱]
دولت‌های ایدئولوژیک، مشروعیت خود را از یک نظام مرامی کسب می‌کنند که آن نظام وظایف معینی (بایدها و نبایدها) را در برنامه کاری خود قرار می‌هد. وظایفی که خارج از اراده و حاکمیت مردم تعیین و همگی موظف به انجام آن هستند. در نظام‌های اعتقادی همه‌چیز در خدمت به اهداف آرمانی و حفظ قدرت تعریف می‌شود. به‌همین علت نظام‌های ایدئولوژیک بویژه اگر حقوق بشر و دمکراسی را نفی کنند و یا به حاشیه رانند سرکوب‌گرند.
ادامه مطلب ...

 
بهانه جوییهای جنگ طلبانه جمهوری باکو و تاثیر آن برمنطقه قفقاز جنوبی

بهمن جلدی - آغازجنگ چهل و چهار روزه جمهوری باکو بر علیه ارمنستان در نوامبر سال ۲۰۲۰، هزینه انسانی سنگینی در بر داشت اما اختلافات عمده تاریخی و سرزمینی بین دو کشور را حل نکرد. با این حال، جنگجویان باکو با انجام یک شبیخون دیگر به مرزهای قانونی ارمنستان در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ مجددا ثابت کرد که پایبند به معاهدات بین المللی نبوده و به تصور داشتن دست بالای نظامی بدنبال تحمیل آرزوهای نژادپرستانه پان ترکی خود و پیوستن به گرگ عثمانی اعظم اردوغان میباشند. این درگیری همچنین چشم انداز پیوندهای تجاری جدید و همکاری اقتصادی را در سراسر منطقه در معرض یک خطر جدی قرار داد.
ادامه مطلب ...
 
آنچه اسلام به ایران هدیه داد

صادق هدایت - ما که عادت نداشتیم دخترانمان را زنده‌به‌گور کنیم، ما برای خودمان تمدن و ثروت و آزادی و آبادی داشتیم و فقر را فخر نمی‌دانستیم همه این‌ها را از ما گرفتند و بجایش فقر و پشیمانی و مرده‌پرستی و گریه و گدائی و تأسف و اطاعت از خدای غدار و قهار و آداب کون شویی و خلأ رفتن برایمان آوردند، همه‌چیزشان آمیخته با کثافت و پستی و سود پرستی و بی‌ذوقی و مرگ و بدبختی است.
چرا ریختشان غمناک و موذی است و شعرشان چوس ناله است چون‌که با ندبه و زوزه و پرستش اموات همه‌اش سروکار دارند. برای عرب سوسمارخوری که چندین صدسال پیش به طمع خلافت ترکیده، زنده‌ها باید به سرشان لجن بمالند و مرگ و زاری کنند.
ادامه مطلب ...
 
آیا حکومت اسلامی ویرانی بخش هایی از سازه های آبی تاریخی شوشتر را پنهان می کند؟

بنیادمیراث پاسارگاد - چند روزی ست که دوستداران میراث فرهنگی خبر از تخریب جداره غربی سازه های آبی شوشتر می دهند و برخی از رسانه های داخلی نیز آن را بازتاب داده اند اما مسئولین جواب هایی سربالا به خبرنگاران می دهند. از جمله مدیر پایگاه جهانی این محوطه مهم باستانی آن را تکذیب کرده است با این جمله که: «هیچ تخریب تازه ای در جداره غربی مجموعه آسیاب های آبی تاریخی شوشتر صورت نگرفته است .. و داربست ها در راستای اجرای تعهدات است…». معلوم نیست هیچ تخریب تازه ای نشده یعنی چه؟ اگر این تخریب ها تازه نیست، مربوط به چه زمانی ست که کسی از آن خبردار نشده است؟
ادامه مطلب ...
 

زاینده رود

سراینده - جهانبخش پاکزاد
این سرود را امروز نگاشتم از شور، بپاس و برای جنبش بزرگ رهایی ایران که اکنون زاینده رود و هممیهنان آزاده ی سپاهان پرچمدارش شده اند.
باشد که شایسته ی آهنگ زیبای رهایی در میدان باشد.
زاینده رود خروشد
کارون چنین بجوشد،
اروند، ارس، سراوان، کاشان و کامیاران
شیراز، رشت، تبریز، کنگاور و خراسان
مازندران و گیلان، ایلام و سبزواران
گل گل ستاره روید در خنده ی سواران
خیزش ز سیستانست، تون و تبس، گلستان
همراه زابلستان جای یلان دستان
ادامه مطلب ...

آثار هم میهنان که در این خبرنامه منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و آفرینندگان اثر شخصا پاسخگوی نظرات خود هستند. دیدگاه‌ ها و اندیشه های ابراز شده دراین خبرنامه، لزوما سیاست ها یا مواضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند.
نهاد مردمی و هموندانی که داوطلبانه در این سازمان غیر انتفاعی زحمت میکشند هم اکنون به همیاری از سوی شما هم میهن ایران دوست نیاز مبرم دارند.

لطفا همین امروز همیاری خود را به نهاد مردمی بفرستید و در صورت امکان لطفا همیاری خود را  به صورت ماهانه بفرستید تا نهاد مردمی بتواند پروژه های خود را با پشتیبانی شما و دقیق تر برنامه ریزی نماید.
 

 در این صورت هنگام پرداخت از طریق پی پال شما می توانید گزینه،
 پرداخت بطور مکرر
را انتخاب کنید

آدرس پی پال نهاد مردمی :
paypalme/nahademardomi

همیاری از طریق تماس تلفنی:

+1 855-639-4726
 

 
 با ما در شبکه های اجتماعی نهاد مردمی همراه شوید

پرسش ها و یا پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

تارنما تماس تلگرام اینستاگرام یوتیوب فیسبوک

Copyright © 2021 THE NEW IRAN, All rights reserved.